برای اینکه یک اجرای فوق العاده داشته باشید گرم کردن صدا قبل از آواز خواندن بسیار مهم و ضروری است. این کار به مبتدیان کمک می کند تا صدایشان را برای آواز خوانی آماده و مناسب کنند و به آنها اجازه می دهد تا بتوانند آهنگ های متنوع و اجراهایی که ضرب آهنگ بالایی دارند را به راحتی اجرا کنند.

ما به شما آموزش می دهیم که چطور آواز بخوانید.
استاد محمود رحمانی مدرس گیتار و آواز
استاد محمود رحمانی مدرس گیتار و آواز

البته گرم کردن صدا فقط مختص مبتدیان و تازه کارها نیست؛ بلکه برای هنرمندان حرفه ای هم لازم و ضروری است. همه ما برای اینکه موقع آواز خواندن صدای خوب و رسایی داشته باشیم باید اول صدایمان را گرم کنیم.

احتمالا شما هم شنیده اید که سوپر استارهایی مثل ریحانا و بیانسه چند روز قبل از اجراهایشان و همینطور در روزی که قرار است اجرا داشته باشند چندین و چند بار تمرین می کنند. پس می بینید که گرم کردن صدا چقدر مهم است و حتما باید روی آن وقت گذاشت. در واقع قبل از هر جلسه اجرایتان باید کاملا مطمئن شوید که صدایتان را به خوبی گرم کرده اید.

 

 

 

رای اینکه بهتر با اهمیت این موضوع آشنا شوید بیایید یک مقایسه کنیم. قبل از اینکه برنامه ورزشی همیشگی تان را شروع کنید بدنتان را گرم می کنید، درست است؟ گرم کردن بدن قبل از شروع تمرین برای شناگران شامل یک سری حرکات کششی می شود که جلوی کشیدی عضلات آنها در آب را می گیرد و بدن را برای حرکت بهتر و سریع تر موقع شنا آماده می کند.

درست مثل یک شناگر که باید قبل از شنا بدنش را آماده کند شما هم تارهای صوتی تان را برای آواز خواندن آماده کنید چون این تارها هم دقیقا مثل عضلات یک شناگر نیاز به تمرین کردن و آماده شدن دارند.

اگر این تمرینات را به طور منظم انجام بدهید هم توانایی های آوازای تان بیشتر می شوند و هم اعتماد به نفس بیشتری روی صحنه پیدا می کنید و موقع اجرا تنش و اضطراب کمتری را تجربه خواهید کرد. به این ترتیب لازم نیست موقع اجرا وقفه داشته باشید و حنجره تان را صاف یا گرم کنید. می توانید بدون مکث و با صدای رسایی به خواندن ادامه بدهید.

 حتی از دست دادن یک روز تمرین کافیست که تغییری در کنسرت ایجاد شود. البته نه آنقدر که هرکسی متوجه اش شود، ولی همانقدر کافیست تا در اجرایم تاثیر گذارد.
باری داگلس- کنسرت پیانیست

یک دیدگاه بگذارید