در دوره آموزش پیانو قصد داریم تا به صورت مرحله به مرحله و قدم به قدم نواختن این ساز را به علاقه مندان این حوزه از موسیقی آموزش دهیم. در این جلسه به توضیح مقدمات برای شروع یادگیری پیانو پرداخته‌ایم. الفبای موسیقی را به شما توضیح داده و تفاوت کشش‌ها را برای شما بیان کرده‌ایم. در ادامه کلیدها و جای نت‌ها روی پیانو را شرح داده‌ایم و در آخر به معرفی چند نت روی کلیدها پرداخته ایم. با اولین و مهم‌ترین جلسه از آموزش پیانو با ما همراه باشید.

ما به شما آموزش می دهیم که چطور با این ساز بنوازید.
استاد پرنیا ماهرویی مدرس پیانو
استاد پرنیا ماهرویی مدرس پیانو

نحوه اصولی نشستن روی صندلی پیانو و شکل قرار گیری دست‌ها

نحوه تنظیم و نشستن روی صندلی پیانو: اولین مورد در آموزش پیانو تنظیم صندلی است. صندلی باید دقیقا روبروی پیانو شما قرار گیرد و نباید به صورت متمایل به چپ یا راست قرار داده شود. پیانیست برای نشستن باید وسط صندلی را انتخاب کند تا دسترسی مناسبی به آپشن‌‎ها، پدال‌ها و کلاویه‌های پیانو خود داشته باشد.

نحوه قرارگیری دست‌ها بر روی پیانو: فرض کنید یک توپ کوچک در هر دو دست شماست و دست هایتان را به همین حالت روی پیانو قرار دهید. آرنج و ساعد شما نیز نباید به بدنتان چسبیده باشد و همواره باید مقداری فاصله داشته باشد. مچ دست نیز باید در راستای انگشتان شما قرار گیرد و موقع نواختن انگشتان نباید بشکنند زیرا ممکن است در دراز مدت به دست شما آسیب برساند، همچنین یکی دیگر از نکات مهم این است که در هنگام نواختن همواره صاف بشینید.

تئوری موسیقی

الفبای موسیقی: همانطور که در سال اول ابتدایی اولین چیزی که به ما آموزش داده شد، الفبا بوده است، حال برای یادگیری موسیقی نیز نیاز به یادگیری الفبای موسیقی یا همان نت خواهیم داشت. اسامی الفبای موسیقی به ترتیب دو ( Do )، ر ( re )، می ( mi )، فا ( fa )، سل ( Sol )، لا ( la ) و سی ( si ) می‌باشد، همچنین دانستن الفبای موسیقی به صورت برعکس نیز از جمله موارد مهم است.

 

 حتی از دست دادن یک روز تمرین کافیست که تغییری در کنسرت ایجاد شود. البته نه آنقدر که هرکسی متوجه اش شود، ولی همانقدر کافیست تا در اجرایم تاثیر گذارد.
باری داگلس- کنسرت پیانیست

یک دیدگاه بگذارید